The Playoffs Have Arrived: A Look at the Matchups in Round 1

News
FOOTBALL PLAYOFFS_441456

MOBILE, Ala. (WKRG) – The 2017 regular season in high school football has come to close and now it is time for the playoffs. The Gulf Coast has several teams ready to make a push for the state title.

Here is a quick breakdown of the matchups upcoming in Alabama for the Region 1 teams:

7A Playoffs

  • Jefferson Davis at McGill-Toolen
    • Friday at 7 p.m. at Archbishop Lipscomb Stadium in Mobile
    • The #1 seeded Yellow Jackets are 10-0 and looking to make to Birmingham for their third straight state championship game.
    • Will face winner of Davidson at Auburn
  • Robert E. Lee at Fairhope
    • Friday at 7 p.m. at Fairhope High School in Baldwin County
    • The #2 seed Pirates are looking to bounce back after a tough loss last week to McGill-Toolen.
    • Will face winner of Theodore at Central-Phenix City
  • Davidson at Auburn
    • Friday at 7 p.m. at Duck Samford Stadium in Auburn.
    • The Warriors are 7-3 and coming off a blowout victory over Alma Bryant to finish the regular season.
    • Will face winner of Jefferson Davis at McGill-Toolen
  • Theodore at Central-Phenix City
    • Friday at 7 p.m. at Garrett Harrison Stadium in Phenix City.
    • The Bobcats are looking for their second straight win after getting the victory over Foley last week in a winner-take-all game. However, Central-Phenix City is undefeated on the season.
    • Will face winner of Robert E. Lee at Fairhope

6A Playoffs

  • Pelham at Spanish Fort
    • Friday at 7 p.m. at The Hill in Spanish Fort
    • The Toros are 9-1 and looking for revenge after being knocked out of the playoffs last year by Opelika.
    • Will face winner of Paul Bryant at Sidney Lanier
  • Opelika at Daphne
    • Friday at 7 p.m. at Jubilee Stadium in Daphne
    • The second-seeded Trojans are 8-2 and looking to move forward after knocking Baldwin County out of the playoffs last week in the final game of the season.
    • Will face winner of Bessemer City at Park Crossing
  • Saraland at Benjamin Russell
    • Friday at 7 p.m. at Charles Bailey Sportsplex in Alexander City
    • The 7-3 Spartans were able to sneak their way into the playoffs and now Stanford commit QB Jack West and his team will look to go on the road and pick up a win over a tough Benjamin Russell team.
    • Will face winner of Stanhope Elmore at Hillcrest-Tuscaloosa
  • Blount at Wetumpka 
    • Friday at 7 p.m. at Hohenburg Field in Wetumpka
    • Lev Holly and the Leopards will be looking for their second straight win when they travel north to play Wetumpka.
    • Will face winner of G.W. Carver at McAdory

5A Playoffs 

  • Jemison at Vigor
    • Thursday at 7 p.m. at Prichard Stadium
    • The Wolves are 7-3 and have won seven straight games after dropping their first three, they face a 4-6 Jemison team in the first round.
    • Will face winner of Sylacauga at Eufaula
  • Marbury at St. Paul’s
    • Friday at 7 p.m. at E.E. Delaney Stadium in Mobile
    • The Saints are 9-1 and looking for another win after knocking off their rival UMS-Wright last week. Marbury is 4-6 and was originally the 4-seed, but was moved up after Central-Tuscaloosa was disqualified by AHSAA.
    • Will face winner of Talladega at Carroll
  • Jackson at Calera
    • Friday at 7 p.m. at Calera High School
    • The Aggies fought their way into the playoffs with a 5-4 record but will face Calera and their strong offense in the first round.
    • Will face winner of Greenville at Beauregard
  • Williamson at Demopolis
    • Thusday at 7 p.m. at Demopolis High School
    • Williamson is 7-3 on the season and will travel for the first round. Demopolis is coming off their second loss of the season.
    • Will face winner of Charles Henderson at Clay Central

4A Playoffs

  • Childersburg at Andalusia
    • Friday at 7 p.m. at Andalusia High School
    • The Bulldogs are 9-1 and are looking for their 10th straight win when the 5-5 Tigers come to town.
    • Will face winner of West Brockton at Saint James
  • Leeds at UMS-Wright
    • Friday at 7 p.m. at Ervin Cooper Stadium in Mobile
    • UMS-Wright is 8-2 and looking to bounce back after being shutout last week by St. Paul’s.
    • Will face winner of Sipsey Valley at Montgomery Catholic
  • Thomasville at Tallassee
    • Friday at 7 p.m. at Tallassee High School
    • The Tigers are 7-3 and have lost three straight games after starting undefeated. On the other hand, Tallassee is 9-1 and has won five straight games.
    • Will face winner of Dale County at Bibb County
  • W.S. Neal at Munford
    • Friday at 7 p.m. at Munford Football Stadium
    • The 5-5 Eagles fought their way into the playoffs and will face a 9-1 Munford team in the first round.
    • Will face winner of Alabama Christian at Northside

3A Playoffs

  • Prattville Christian at Hillcrest-Evergreen
    • Friday at 7 p.m. at Brooks Memorial Stadium in Evergreen
    • The 9-1 Jaguars will be looking for their 8th straight win when the 3-7 Panthers come to town.
    • Will face winner of Oakman at Daleville
  • Southside-Selma at Clarke County
    • Friday at 7 p.m. at H.G. Prim Stadium in Grove Hill
    • The Bulldogs are looking for another victory after winning 6 straight to end the season.
    • Will face winner of Midfield at Wicksburg
  • Mobile Christian at Pike County
    • Friday at 7 p.m. at Bulldog Stadium in Brundidge
    • The 7-3 Leopards have dropped 3 of their last 4 games, but are looking for a win on the road against the 8-2 Bulldogs.
    • Will face winner of Providence Christian at Gordo
  • Montgomery Academy at Bayside Academy
    • Friday at 7 p.m. at Montgomery Academy
    • The Admirals are 5-5 and are looking to beat a tough Montgomery Academy that is 8-2 on the season.
    • Will face winner of Slocumb at American Christian

2A Playoffs

  • New Brockton at St. Luke’s Episcopal
    • Friday at 7 p.m. at Baker High School
    • The Wildcats are 8-1 and are having their best season in school history behind a high-powered offense. New Brockton is 5-5 and traveling south to play St. Luke’s.
    • Will face winner of Keith at Abbeville
  • Elba at Leroy
    • Friday at 7 p.m. at Palmer Stadium in Leroy
    • The 8-2 Bears will face off against the 8-2 Tigers at home in the first round of the playoffs.
    • Will face winner of R.C. Hatch at Ariton
  • J.U. Blacksher at Luverne
    • Friday at 7 p.m. at Glenn Daniel Stadium in Luverne
    • The Bulldogs are on the road for the first round and looking for their second straight win.
    • Will face winner of Samson at Aliceville
  • Southern Choctaw at Goshen
    • Friday at 7 p.m. Goshen High School
    • The 4-5 Indians have a losing record this season and face a tough 9-1 Eagles team in the first round.
    • Will face winner of Geneva County at Thorsby

1A Playoffs

  • Notasulga at Sweet Water
    • Friday at 7 p.m. at Nolan Atkins Stadium in Sweet Water
    • The Bulldogs are 8-1 and will face off against a 5-5 Blue Devils team in the first round.
    • Will face winner of Ragland at Brantley
  • Highland Home at Marengo
    • Thursday at 7 p.m. at Woodrow “Bear” Campbell Field in Dixon Mills
    • The 7-3 Panthers are looking for their third straight win on Thursday.
    • Will face winner of Winterboro at Georgiana
  • Millry at Isabella
    • Friday at 7 p.m. at Bill Nabors Field in Maplesville
    • The 5-5 Bulldogs are looking for a bounce-back win after falling to Leroy last week.
    • Will face winner of Pleasant Home at Wadley
  • Linden at Maplesville
    • Friday at 7 p.m. at George Walker Jr. Stadium in Maplesville
    • Will face winner of Houston County at Talladega County Central

Copyright 2020 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Latest Videos

More Video

More Local News

More Mobile County
More Baldwin County
More Northwest Florida

Trending Stories